Bayat ekmek nasıl değerlendirilir?

Hiçbir biçimde ekmekleri çöpe atmayıp evde değerlendirmek gerekir.

bayat-ekmek-nasil-degerlendirilir
Bayat ekmek nasıl değerlendirilir

 

Bir sonraki güne kalan her ekmek bayat ekmek değildir ve besin değeri taze olduğu haliyle aynıdır. Hiçbir biçimde ekmekleri çöpe atmayıp evde değerlendirmek gerekir.
Öncelikle tüketebilecek kadar ekmek alınmalıdır. İhtiyaç fazlasını almak ekmeklerin bayatlamasına sebep olur. Evinizde ekmek yapıyorsanız, yine aynı şekilde ihtiyacınız kadar yapmalısınız.

Her gün aynı miktarda ekmek almaya gereksiniminiz olmayabilir. Bu sebeple böyle bir alışkanlık geliştirmek doğru değildir. Bazı günler, ekmek ihtiyacı daha az olabilir. Makarna veya börek ile birlikte daha az ekmek tüketilir. Taze ekmek kokusu herkese cazip gelir. Fakat ihtiyaç fazlası aldığınız ekmekleri zaten kokusu tüterken tüketemeyeceğinizin farkında olmanız gerekir. Dolayısıyla yeteri kadarını almalısınız.

İhtiyacınız kadarını aldığınız halde ekmek arttıysa, ekmeğinizi yeterince soğumasından sonra ambalajlayıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ekmek, -18 derecede görünür bir değişime uğramadan aylarca saklanabilir.

Ekmek, Türkiye’de en çok tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. Pek çok üretim yeri mevcuttur. Ekmek alırken hijyen ve üretim koşullarına dikkat etmenizde fayda var. Yeterince pişmemiş, yanık, su ve tuz oranı dengesiz, mayalanma sürecine uyulmayan, yağda kızartılmış kadar yağlı ekmekler almamalısınız. İçinde beyazlatıcı madde bulunan ekmekler alınmamalıdır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kepekli ekmeklerdir. Kepekli ekmekler de pek çok yerde satılmakta ve tüketimi önerilmektedir. Satın alırken kepek ekmeklerin içerik bilgisine ve malzemelerin oranlarına bakmak gerekir.

Bayat ekmeği nasıl değerlendirilir?
Bayat ekmekleri köfte harcının içine katabilirsiniz.
Ekmek fırında veya açıkta bekletilerek kıtırlaştırıldıktan sonra öğütülüp galeta unu haline getirilir. Galeta unu, köfte yaparken, ekmek yerine harca katılabilir.
Bayat ekmeği küp küp kesip fırında kıtırlaştırdıktan sonra çorbaların içine atarak değerlendirebiliriz.
Bayat ekmeği yumuşatmak istenirse ekmek dilimleri bir kevgire konulur; kevgir, su dolu bir tencerenin üzerine oturtulup kapatılır. Su kaynadıkça, ekmeği nemlendirip yumuşatır.
İhtiyaçtan fazla ekmek alınmamalıdır.
Ekmekler poşette saklanmalıdır.
Uzun süreli saklama amaçlanıyorsa ekmeğin derin dondurucuda ve poşet içerisinde saklanabilir.
Ekmek dilimlenerek tüketilmelidir.
Kuruyan ekmekler, içinde az miktarda su kaynayan tencerenin üzerine yerleştirilen süzgeç üstüne konularak tüketilmelidir.

Bayat ekmek kullanılarak yapılabilecek tarifler
Ekmek çorbası
Peynirli bayat ekmek köftesi
Bayat ekmek kanepesi
Vişneli ekmek tatlısı
Bayat ekmek pizzası
Ekmek tatlısı
Kalacuş
Ekmek oğması
Muhammara
Ekmek israfını önlemek için, bayat ekmekleri başka yemeklere katarak değerlendirmek gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.